Върховният административен съд отмени текстове от Наредбата за ползването на повърхностните води, приета от Министерски съвет на 23 март миналата година, които задължават собствениците на ВЕЦ-ове да представят документ за учредено право на строеж при издаване на разрешително за водовземане. Те бяха атакувани пред съда от Асоциация„Хидроенергия“ – асоциация на стратегическите инвеститори в производството на енергия от водноелектрически централи в България“.
Върховните магистрати приемат, че има противоречие с нормативен акт от по-висока степен – Закона за водите. Атакуваните разпоредби от Наредбата, изискват представяне на документ за учредено право на строеж за издаване на разрешително за водовземане и за изменение и/или продължаване на разрешителното за ВЕЦ. Законът за водите обаче не съдържа такова изискване нито в хипотезата на издаване на разрешително, нито в хипотезите на изменение и продължаване на разрешителното. Хипотезите на издаване, изменение и продължаване на разрешителното са регламентирани в Закона за водите, като в нито една от тях законодателят не предвижда представяне на документ за учредено право на строеж.
Въведеното с наредбата изискване за представяне на документ, удостоверяващ учредено право на строеж към момента на подаване на заявлението за издаване на разрешителното, не само противоречи на Закона за водите, но и представлява необоснована административна и финансова тежест за заявителя, тъй като изпълнението му може да доведе до хипотеза, в която заявителят е придобил право на строеж, но впоследствие му е отказано издаването на разрешително по Закона за водите.
Друга обжалвана разпоредба от наредбата, изисква представяне на удостоверение за въвеждане на обекта в експлоатация, когато заявлението е за продължаване на разрешително. Уредбата на продължаване на разрешителното е регламентирана в Закона за водите и не съдържа такова изискване. Поставеното изискване не само противоречи на Закона за водите, но при определени хипотези би било обективно неизпълнимо.
Постановеното от ВАС решение по безспорен начин прекратява непрофесионалните дискусии в общественото пространство относно работата на водноелектрическия сектор, който осигурява на българските граждани сигурна, устойчива, чиста и достъпна енергия.
Както многократно сме заявявали, отчитайли значението на водната енергия за обществения интерес и в условията на изключително ускорен ръст на цените на въглеродните емисии и електроенергията България не може да допусне спирането на работещи електроцентрали, които са гръбнакът на възобновяемия сектор и представляват най-евтиният ресурс в страната.