Актуалните тенденциите в производството на енергия от вода, развитието на сектора съгласно новото европейско законодателство и актуални проблеми, съпътстващи успешното управление на генериращите мощности в сектора бяха сред обсъжданите теми по време на деветото издание на международния форум RENEXPO-INTERHYDRO в Залцбург.
Представители на големите европейски компании от сектора коментираха липсата на последователна и предвидима регулаторна рамка, което оказва значително негативно влияние, както върху рентабилността на капиталовложенията, така и върху доверието на инвеститорите. Участниците споделиха безпокойството си по отношение на необективната оценка и натиска, който получават от представители на екологичните организации. Коментирани бяха и последиците от разпространяването на неточна информация за ролята и предимствата на ВЕЦ, която формира негативно обществено мнение по тази тема. По време на Форума бяха обсъдени конкретни съвместни мерки, които да бъдат предприети на европейско ниво, с цел насърчаване на устойчивото развитие на хидроенергетиката, както и популяризирането на значението на ВЕЦ.
Ключовото послание на Конференцията беше свързано с предвиденото на Европейско ниво постигане на глобално лидерство в областта на енергията от ВЕИ, което изостря необходимостта от тласък на развитието на чистите технологии. Акцент беше поставен върху приоритизирането на ВЕЦ като най-достъпна, евтина и надеждна технология за производство на възобновяема енергия.
Българският хидроенергиен сектор беше представен от г-н Боян Кършаков, Председател на Сдружение „Хидроенергия“, който запозна участниците с ролята на хидроенергетиката в България и предизвикателствата, свързани с устойчивото развитие на сектора. В презентацията си той акцентира върху факта, че в България повече от 60% от възобновяемия енергиен микс е генериран от ВЕЦ при най-ниска цена за обществото, в сравнение с останалите ВЕИ технологии, в размер на 74,5 лв./ МВтч.
През последните две години в България се наблюдава тенденциозен натиск върху легитимния бизнес на производители на електроенергия от вода, интерпретирайки манипулативно фактите, отнасящи се до експлоатацията на съоръженията. В същото време ролята на ВЕЦ за електроенергийната система, както и техните значителните предимства са пренебрегвани и значително подценявани. В тази връзка Сдружение „Хидроенегия“ в сътрудничество с партньорите си на европейско ниво, включително Европейската Федерация за Възобновяема Енергия, планира конкретни стъпки относно реализиране на адекватни мерки, отнасящи се до развитието и експлоатацията на ВЕЦ.
Източник: Сдружение „Хидроенергия“