Разходите за производство на електроенергия от водноелектрически централи са сред най-ниските във ВЕИ сектора, както и в сравнение с конвенционалните източници за производство на електроенергия.
Според Международната Агенция за Възобновяема Енергия (IRENA), водната енергия се възприема като най-достъпният, надежден и устойчив източник на енергия, тъй като, не само че основните регулиращи и балансиращи мощности в електроенергийната система са големите ВЕЦ, но и заради възможността водната енергия да се използва в условията на променливо търсене.
В световен мащаб около 20% от цялото производство на електроенергия и 80% от възобновяемата енергия е генерирана от ВЕЦ.
Към настоящия момент повече от 25 страни осигуряват над 90% от електроенергията си чрез ВЕЦ (Норвегия – 99.3%, Исландия – 99.98%), а в други 65 страни водната енергия заема значителна част от енергийния микс ( Бразилия – 83.98%, Нова Зеландия – 72,73%)
При оценка на ценови фактори, производството на енергия от ВЕЦ показва най-ниски разходи в сравнение с останалите производители на възобновяема енергия, както и в сравнение с разходите за производство на енергия от конвенционални източници.
Таблицата показва относително ниските разходи за производство на водна енергия, като в изчисленията са включени разходи за производство и техническа поддръжка за целия жизнен цикъл на съоръженията.
По отношение на бъдещото развитие на хидроенергийния сектор е ясно, че развиващите се страни планират увеличаване на дела на водната енергия, поради нарастващите електропотребление и нужди за напояване. Това не само ще намали зависимостта на съответните страни от внос на енергийни ресурси, но и ще спомогне за развитието на нисковъглеродна икономика.
Развитието на сектора до средата на века би изисквало почти 3 трилиона долара инвестиции, които биха осигурили производство на 60 трилиона КВч електроенергия и биха довели до спестяване на 50 милиарда тона емисии въглероден диоксид.
изт. planetsave.com