Водещата роля и основните ползи на водната енергия с оглед обезпечаване на енергийна независимост и постигане на глобалните климатични цели, бяха част от темите, които се обсъдиха по време на „Ден на отворените врати“ във ВЕЦ Бързия и ВЕЦ Клисура, организиран от Асоциация Хидроенергия.
Според специален доклад на IEA хидроенергията е най-големият източник на възобновяема електроенергия в световен мащаб и се очаква да расте допълнително през следващите десетилетия. Близо ¾ от възобновяемата и 16% от общата електроенергия в света се произвежда от хидроенергия.
За България данните сочат, че между 55% и 60% от произведената възобновяема енергия е от ВЕЦ или иначе казано, хидроенергията е най-големият производител на възобновяема енергия в страната.
Произведената само в рамките на Асоциация Хидроенергия електроенергия е 701 679 МВтч. Тази енергия спестява на обществото повече от 470 000 t CO2 eq. Във финансово изражение това означава спестени 35 250 000 евро при средна цена на CO2 емисиите за 2022г. 75евро/тон.
Членове на асоциацията са петте най-големи инвеститори в страната и представляват 52,4% от частния сектор по отношение на инсталирани мощности и 55,8% по отношение на производство на хидроенергия.
ВЕЦ „Бързия“ и ВЕЦ „Клисура“, които са собственост на един от членовете на асоциация „Хидроенергия“ са изградени през далечната 1957г. Нарастващите електроенергийни нужди на два от най-големите района в северозападна България – Враца и Монтана, налагат изграждането на хидротехнически съоръжения и включените към тях енергогенериращи мощности, които позволяват комплексното използване на водата, в това число за питейно-битово водоснабдяване.
ВЕЦ „Бързия“ е с инсталирана мощност 5,6 MW и разполага с две хоризонтални турбини тип Пелтон, всяка от които с инсталирана мощност 3,5 MW. Максималният воден дебит, който централата може да обработва, е 2,9 m3/s.
ВЕЦ „Клисура“ е с инсталирана мощност от 3,5 MW и разполага с две хоризонтални турбини тип Францис, всяка от които с инсталирана мощност 2,4 MW. Централата обработва преработените от ВЕЦ „Бързия“ води, както и допълнителни водни обеми от две други водохващания. Отработената вода постъпва в р. Бързия, като част от нея се отклонява към яз. „Среченска бара“, откъдето се осигурява питейно-битовото водоснабдяване на населени места в областите Враца и Монтана.
Двете централи са основно рехабилитирани в периода 2014-2017 г. Съвременното ниво на дигитализация даде възможност за внедряване на иновации като комплексно дистанционно управление на ВЕЦ-те.