На проведена съвместна среща между представители на Асоциация „Хидроенергия“ и Сдружение „Балканка“ бяха обсъдени основните проблеми в сектора, недостатъците в нормативната уредба, както и предизвикателствата и перспективите пред хидроенергийния сектор.
В хода на дискусията бяха очертани следните общи цели и теми по отношение, на които двете организации биха могли да си партнират:
- Наредбата за условията, реда и техническите изисквания за изграждане на рибните проходи с цел осигуряване на екологична свързаност на реките, чието изготвяне цели да бъде намалено отрицателното въздействие на миграционните бариери в зоните на модифицираните от човешка дейност речни участъци и регламентиране на начините за възстановяване на биологичнатсвързаност на речните екосистеми.
- Методика за определяне на минимално допустим отток в реките или т.нар. екологичен отток. Дискутирана беше ролята на обезпечаването на екологичния отток за развитието и опазването на речните екосистеми. Обсъдени бяха и проблемите, свързани с неговото определяне и контрол, както и автоматизирани системи за мониторинг..
Обсъдени бяха и други идентифицирани проблеми като: почистването на речните корита, изсичане на крайречна растителност, незаконен риболов и битово замърсяване, нефункциониращи пречиствателни станции.
Двете страни постигнаха съгласие да си взаимодействат по общи инициативи за смекчаващи мерки във връзка с въздействието, което енергетиката оказва върху околната среда, включително рибните проходи, имитиране на естествения хидрологичен режим, осигуряване на оптимални количества на екологичните води, контрол, мониторинг и оптимизиране на работата на съоръженията там, където това е възможно, спазвайки законодателството.
В заключение, въпреки противоположните позиции на страните по някои теми беше отчетено мястото на ВЕЦ като ключова технология в производството на възобновяема енергия и беше постигнато съгласие за провеждане на регулярен експертен диалог, отчитащ специфичните интереси на страните.