Hydroenergy Association

independent and responsible partner

  • Хидроенергетика
    • Хидроенергетиката в България
    • Предимствата на ВЕЦ
    • Видове ВЕЦ
    • Законодателство
  • За Асоциация „Хидроенергия“
    • Управителен съвет
    • Членове
    • Устав на асоциацията
    • Партньори
  • Членство
  • Контакти
  • Новини
  • Медии
  • en

Hydroenergy Association 23/03/2023

ПОЗИЦИЯ НА АСОЦИАЦИЯ „ХИДРОЕНЕРГИЯ“ ОТНОСНО „ПРОЕКТ НА ПРАВИЛА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛАТА ЗА ТЪРГОВИЯ С ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ“

Във връзка с обявения за обществено обсъждане проект на Правила за изменение и допълнение на Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ) от името на Асоциация „Хидроенергия“ представяме своята позиция по предложените промени, която адресирахме до доц. Д-р Иван Иванов, председател на Комисията по енергийно и водно регулиране.

Преди всичко бихме искали да изразим подкрепата си по отношение на приемането на нова Методика за определяне на цените на балансиращата енергия (Методиката) в съответствие с установените европейски насоки за осъществяване на електроенергийно балансиране. Отчитаме факта, че при предходното изменение на ПТЕЕ (обн. ДВ, бр. 76 от 2022 г.), с което беше въведен 15-минутен период на сетълмент не беше възможно приемането на нова методика, поради липсата на реални данни за небалансите на търговските участници, за активираните доставчици на балансираща енергия, както и за разходите на независимия преносен оператор. Във връзка с гореизложеното, намираме тази стъпка за очаквана и необходима, предвид важността на осигуряване на нормалното функциониране на електроенергийния пазар.

Съображенията ни по отношение на Методиката са свързани основно с частичното въвеждане на единна цена на балансиране. От името на асоциация „Хидроенергия“ неведнъж сме адресирали темата за въвеждане на единна цена за балансиране, тъй като определяме този механизъм като най-ефективен за обезпечаването на конкурентоспособен електроенергиен пазар от една страна, както и за постигане на пониски разходи за балансиране за пазарните участници, от друга.

Както е посочено в доклада на Комисията, изготвянето на Методиката се основава на резултатите от извършените симулации с постигнатите реални данни за периода 01.10.2022 г. – 31.12.2022 г. след въвеждането на 15-минутния период на сетълмент. За да няма съмнение, че в резултат на анализите от гореспоменатите симулации е избран най-целесъобразният модел на методика за определяне на цените на балансиращия пазар, бихме искали да се запознаем с данните за отделните периоди на сетълмент и съответно за дела на периодите, които попадат в четирите различни статуса на регулиране. Смятаме, че при въвеждането на промени от толкова съществено значение, е необходимо да се спазват принципите за прозрачност като за тази цел трябва да бъдат направени общодостъпни данните и направените въз основа на тях анализи. В тази връзка предлагаме да бъде публикуван анализът на Електроенергийния системен оператор, служещ за обосновка на промените. На следващо място, подчертаваме, че необходимостта от съществуване и прилагане на статус на регулиране 2, налага наличието на два различни водещи принципа на балансиране. Поради тази причина, трябва да бъде осигурен достъп в реално време до актуални, релевантни данни за състоянието на електроенергийната система (ЕЕС), които да се обновяват с висока честота, за да могат пазарните участници активно да съдействат за поддържане на оптимално състояние на ЕЕС – което впрочем е една от целите на предвижданите промени. Въпросната информация трябва да бъде публично достъпна и лесно разбираема – например „ЕЕС в излишък / статус -1“, „ЕЕС в недостиг / статус +1“, „ЕЕС в статус 2“ с допълнителни данни за честотата на общо ниво. С оглед осигуряване на допълнителна прозрачност, би било полезно на страницата на ЕСО ЕАД – https://www.eso.bg/doc?imbalance-prices , в частта „Прогнозно количество активирана балансираща енергия“ да бъде добавяна среднопретеглена цена на активираните предложения.

Използваме и възможността да предложим Методиката да влезе в сила от 01.07.2023г., за да се осигури достатъчно време за извършване на допълнителни симулации, тестове и анализи на данните за балансиращия пазар.

В заключение, бихме искали да подчертаем още веднъж, че подкрепяме усилията за постигне на по-справедливо разпределение на разходите за небаланси между търговските участници, което от своя страна ще доведе до по-ефективната работа на балансиращия пазар и до постигането на енергийни доставки при минимални разходи, като същевременно ще се сведат до минимум възможностите част от участниците да се възползват от досегашните недостатъци на пазара. За да не се допуска обаче впечатлението, че определени насоки от европейското законодателство се прилагат избирателно, настояваме още веднъж за общодостъпност на всички относими данни и доклади, които безспорно да докажат, че посредством новия модел на определяне на цените на балансираща енергия няма да се допускат изкривявания на пазарните процеси, няма да се ощетяват определени групи пазарни участници и няма да се затруднява регулирането на системата от страна на независимия преносен оператор.

 

Filed Under: Новини

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn

Член на АИКБ

Асоциация „Хидроенергия“ е член на АСОЦИАЦИЯ НА ИНДУСТРИАЛНИЯ КАПИТАЛ В БЪЛГАРИЯ.

Доклади

Пазарен анализ на електрическата енергия произвеждана от възобновяеми енергийни източници в България →

Последни новини

  • НЛРС-СЛРБ и Асоциация „Хидроенергия“ зарибиха отровения участък след инцидента в Дунавска река 15/08/2023
  • Над 60 деца участваха в зарибяването на р. Огоста по инициатива на НЛРС-СЛРБ и Асоциация „Хидроенергия“ 13/07/2023
  • Международният форум Green Transition 2023 постави ролята на ВЕЦ като акцент в зеления преход 22/06/2023
  • СЛРБ и Асоциация „Хидроенергия“ зарибяват с над 100 000 риби българските реки 02/06/2023

Запишете се за нашия електронен бюлетин

Структура на годишното брутно производство на ел.енергия от ВЕИ за 2015г.

70,8% ВЕЦ
14% Слънчева енергия
13,5% Вятърна енергия
1,7% Биомаса

Структура на инсталираните мощности от ВЕИ в България за 2015г.

57% ВЕЦ
17% Слънчева енергия
25% Вятърна енергия
1% Биомаса
  • Email
  • LinkedIn

Copyright © 2023 · Асоциация Хидроенергия · Уебсайтът е разработен от "Криейтив Он Уеб" ЕООД