През м. Май 2018г. бяха реализирани съществените изменения на Закона за енергетиката и Закона за енергията от възобновяеми източници като следващ етап от либерализацията на пазара на електрическа енергия, които от своя страна налагат подзаконовите актове по прилагането им, в т.ч. и Правилата за търговия с електрическа енергия (ПТЕЕ), да се приведат в съответствие със закона. Тези законови промени налагат в значителна степен реорганизация на работата на балансиращия пазар и по конкретно на структурата и състава на балансиращите групи, на възможността за обединение на балансиращи групи, както и на дейността на координаторите на балансиращи групи. В резултат на ЗИД на ЗЕ на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) са възложени допълнителни функции, свързани със събирането на всички средства от цената за задължения към обществото и с изплащането на премии на производители за електрическата енергия от възобновяеми източници (ВИ) и от високоефективно комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия (ВЕКП), произведена от централи с обща инсталирана електрическа мощност 4 MW и над 4 MW
В тази връзка на 25.07. 2018г., в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), се проведе обществено обсъждане на проекта на Правилата за изменение и допълнение на ПTEE.
Позицията на „Асоциация Хидроенергия“, по отношение на предлаганите промени, представи г-н Боян Кършаков – Председател на Асоциацията. Основните акценти в изказването на г-н Кършаков се отнасяха до:
– ясно разписване на разпоредби, които недвусмислено да очертават статута на ВЕИ производители, спрямо които се прилага премиен режим, на стандартни участници на пазара на електрическа енергия, без допълнителни ограничения в сравнение с останалите стандартни участници на пазара;
– Ограничаването на възможността за продажба през координатор на балансираща група на ВЕИ производството, както и какви биха били последиците от неспазване на предвижданите норми.
От „Хидроенергия“ подчертаха, че за да бъде увеличена ликвидността на организирания борсов пазар и следователно неговата стабилност и прозрачност е необходимо регламентирането на ясни правила за участие на ВИЕ производителите. Това ще предотврати възможностите за злоупотреби като същевременно ще създаде сигурност в пазарните участници и не на последно място ще се насърчи конкуренцията между доставчици, съответно клиенти и ще се повиши доверието на всички в пазара на електрическа енергия и неговата надеждност.