Министерски съвет определи стойностите за изчисляване на тавана на пазарните приходи съгласно изискването от Регламента на ЕС за справяне с високите цени на тока. През декември народните представители гласуваха само компенсациите за разходите на бизнеса за електроенергия, но не и начина, по който държавата ще събере нужните за целта средства. С това решение на правителството се осигурява възможност държавата да събира част от приходите на електроенергийните производители и след това да ги преразпределя като помощ за бизнеса.
Те са както следва:
- АЕЦ „Козлодуй“ ще изчислява своя таван на пазарните приходи при 180 лв/ МВтч стойност на произведената електроенергия.
- За производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища тази стойност е 350 лв., увеличена с умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО² емисионни квоти за МВтч, а за производителите на електроенергия от въглища с добавено гориво от биомаса (твърди или газообразни горива от биомаса) и/или отпадъци и/или нефтопродукти и/или комбинация от тях – 350 лв. увеличена с умножената по 0.9 средномесечна цена на тон емисионни квоти СО², за един МВтч.
- Производителите на електроенергия от ВЕИ без договор за компенсиране с премии ще определят своя таван на пазарните приходи при 350 лв/ МВтч стойност на произведената електроенергия.
Това е регламентирано в решение на Министерския съвет, одобрено на днешното му заседание, с което се определят стойности за изчисляване на тавана на пазарните приходи на различните типове производители на електроенергия. Над тези тавани производителите дължат вноски във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, чрез които се осигурява необходимият финансов ресурс за справяне с последиците от високите цени на енергията.