Асоциация „Хидроенергия“ настоява за провеждане на открит, експертен диалог между отговорните институции и заинтересованите страни при изготвянето на промените в Закона за енергетиката. Позицията на организацията беше представена от председателя на Управителният съвет Боян Кършаков по време на дискусията Energy Managers` Forum, организирана от сп. „Ютилитис“. Основна тема на събитието беше преходът от дългосрочни договори и преференциални цени към либерализиран пазар.
Председателят на УС на „Хидроенргия“ напомни на участниците във форума за ключовата роля на ВЕЦ като най-активните участници на електроенергийния пазар, обезпечаващи повече от 60% от ВЕИ микса в страната при най- нисък разход за обществото. Производителите от ВЕЦ са и най-опитните участници на свободния пазар и са добре запознати с рисковете, които той носи.
„Ние гледаме на предстоящите промени с разбиране, но и с не малка тревога. Либерализацията е важен процес и по тази линия трябва да се върви напред. Но за нас е важно как тези промени ще се отразят на начина ни на работа, защото ще преминем към механизъм на Договори за премии, който ще изложи на пазарния риск рентабилността на нашите инвестиции“, коментира г-н Кършаков. Според него, законодателните промени, които предстоят не трябва да допускат нарушаване на рентабилността на направените досега инвестиции. Той припомни на участниците законовите промени за ВЕИ сектора от 2015г., които се отразиха негативно на доходността и планираните финансови потоци на инвеститорите и подчерта, че не бива да допускаме тази ситуация да се повтаря отново.
В изказването си на форума той акцентира върху необходимостта от синхронизиране на законовите промени с подзаконовите нормативни актове. Според Боян Кършаков засега най-много неизвестни има около т.нар. „референтна цена“, която е приемлив механизъм, само в случай, че гарантира устойчивостта на финансовите потоци и не изменя инвестиционната среда. За „Хидроенергия“ е важно тази референтна цена да е диференцирана, отчитайки спецификите на различните производствени технологии. „Важно е при определянето й да се използват данни за бъдещ ценови период, а при значителни отклонения от референтната цена да се помисли за определянето на компенсаторен механизъм, който да който да гарантира запазване на доходността на ВЕИ проектите.
Ключов акцент в презентацията на г-н Кършаков беше темата, свързана с участието на производителите на възобновяема енергия на свободния пазар и възможността да реализират произведената от тях енергия самостоятелно на борсата или през координатора на балансираща група, на която са членове. Г-н Кършаков постави акцент и върху необходимостта от публично оповестяване на методиката за определяне на референтната цена.
Трябва да се обърне специално внимание и на разходите на производителите от ВЕИ за участие на пазара и по-специално на Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Тези разходи не са предвидени в инвестиционните планове и структурата на настоящите преференциални тарифи. В този смисъл законодателите, КЕВР и БНЕБ трябва да създадат условия размерът на тези допълнителни разходи да е минимален.