В следствие на динамичните промени в сектора, Асоциация „Хидроенергия“ инициира дискусионен форум, на който да бъдат обсъдени проблемите в сектора.
Обсъдени бяха предстоящите законодателни промени, които не само няма да гарантират стабилността на паричните потоци, но и в значителна степен застрашат жизнеспособността на дружествата в сектора.
Акцент беше поставен върху тенденциозно тиражираната в публичното пространство недостоверна информация, основаваща се на манипулирани факти относно дейността на ВЕЦ в България. В резултат на това хидроенергийният сектор не само бива дискриминиран, но и в обществото се формира некоректна представа за ползите и значението на дейността на ВЕЦ. Ключовата роля на водноелектрическите централи /ВЕЦ/ за устойчивото развитие на електроенергийния сектор се поставя на заден план, а не трябва да се забравя, че в България повече от 60% от възобновяемата енергия е генерирана от ВЕЦ, при най-нисък разход за обществото – 74,5 лв./МВтч., в сравнение с останалите възобновяеми технологии. От Асоциация „Хидроенергия“ изразиха позиция, че се очакват негативни последици върху цената на зелената енергия в резултат именно на целенасочен натиск, упражняван върху хидроенергийния сектор, включително и от екологични организации.
Секторът е подложен на напълно неоснователните обвинения, част от които са свързани с поставянето под съмнение на законността при изграждането на ВЕЦ, в следствие на което се правят опити да бъдат предприети мерки, които да възпрепятстват работата на съществуващите централи. На следващо място чрез промени в Закона за водите се ограничава възможността за строеж на съоръжения, попадащи в зоните на защита като не се отчита факта, че създаването на мрежата от територии, подлежащи на защита, е насочено към постигането на баланс между опазването на видовете и местообитанията и дейността на човека, а не към налагане на пълна забрана за осъществяване на човешка дейност в тези зони.
Всички въвеждани ретроактивни мерки, дискриминационни политики и липсата на предвидима нормативна рамка вече оказват значителен негативен ефект върху финансовото състояние на дружествата от сектора и реализирането на инвестиционните проекти. По този начин системно се нарушават както законните интереси на инвеститорите, така и принципите на свободния пазар. Влошеното финансово състояние на опериращите в хидроенергийния сектор дружества ще доведе до повишение на цената на електроенергийния микс. Поради тази причина може да се очаква значително покачване на разходите за енергия не само за индустрията, но и за домакинствата в България.
Във форума взеха участие по-голяма част от представителите на частния хидроенергиен сектор, които обединиха позицията си, че постигането на ефективно функциониращ, сигурен, достъпен и устойчив енергиен пазар е невъзможно без стабилна инвестиционна среда и гарантиране на възвръщаемостта на инвестирания капитал. В резултат на това беше взето решение да се създаде платформа за обединение между инвеститорите във ВЕЦ с оглед защита на секторния интерес. Предстои подписването на Меморандум за сътрудничество между заинтересованите страни и предприемането на конкретни съвместни мерки за противопоставяне на целенасочения натиск.